Tokko & Arrak Galerii lugu
Tere tulemast Tokko & Arrak Galeriisse, kunstimaailma oaasi, mille algus ulatub tagasi 1991. aastasse.
Oleme Eesti Vabariigi loomisest saati olnud heaks platvormiks tuntud kunstnikele, tulevastele talentidele ning kunstihuvilistele ja tõsistele kollektsionääridele. Meie firmamärgiks on mitmekülgne ja ajatu kunstivalik.
Tippkuraatorite abil toome oma klientidele hoolikalt väljavalitud klassikalise kui ka kaasaegse kunsti paremiku, mis peegeldab Eesti kunstimaastiku mitmekesisust ja dünaamilisust.
Oleme uhked, et saame pakkuda külastajatele võimalust avastada kunsti mitmel moel – alates traditsioonilisest maalikunstist kuni skulptuuride, fotograafia ja ka täiesti uuelaadsete meediumiteni. Meie galerii on avatud kõigile kunstisõpradele, olenemata nende kogemustasemest või eelistustest. Kuna igal kunstiteosel on oma lugu, siis on meie suurimaks sooviks olnud luua ruum, kus külastajad saavad sukelduda kunstielamustesse, jagada mõtteid ja emotsioone.
Tokko & Arrak Galerii on koht, kus minevik ja tänapäev, traditsioon ja uuendus sulanduvad harmooniliselt ühte.
Arnold Tokko
Oli aasta 1991 kui lõppev sovjetiaeg varakapitalismile teatepulka vastumeelselt üle andis. Oli firmade asutamise aeg, iga endast lugupidav kodanik pidi olema kas mõne aktsiaseltsi või ühisettevõtte omanik või vähemalt osanik. Selleks ajaks olime koos Jaan Arrakuga loonud AS-i Tokko&Arrak. Meid innustas tegutsema eelnevate aastate kunstituru kuum seis ja ostujõuliste huviliste madal maitse - midagi oli vaja ette vötta.
Hakatuseks sai korraldatud Sinises paviljonis "Suur Eesti Kunstinäitus 1991". Osales kogu tolleagne kunstnike eliit ja eksponeeriti üle 400 töö. Kogumi kujundasid ikoonid ise - Jüri Arrak ja Andres Tolts. Nad tegid seda teades, et midagi taolist ei ole Eestis varem sündinud.
Selle ürituse külastajate hulgas oli ka Ann Mikiver, kes pakkus meile võimalust asutada päris oma galerii Tallinna Õpetajate Majas. Süttisime kergesti, sest seda oligi meil tarvis. Alustasime sügisel remonti ja 1992. aasta veebruaris avasime Tokko&Arrak Galerii aadressil Raekoja plats 14. Kuraatoriks sai loomulikult Ann, kellel oli hea kogemuste- ja suhetepagas. Esimene näitus oli seganäitus, kus olid väljas Arraku, Lapini, Toltsi, Vintide, Mudisti jt. tööd. Alguseks oli seega võimas akord.
Edasi jätkasime personaalnäitustega - keskmiselt iga kahe nädala tagant vahetus autor. Peagi hakkasime välja andma galeriinimelist kunstipreemiat. See määrati korra aastas meie köige silmapastvamale autorile. Valiku tegemisel aitas suuresti kaasa kunstiteadlane Harry Liivrand, kes galerii igapäevatöös aktiivselt osales. Selle eest oleme talle südamest tänulikud.
Vaheldumisi tuntud meistritega said võimaluse esineda noored ja rohelised autorid. Neist on tänaseks sirgunud oma jõuline kunstnike põlvkond.
Mõned nimed toonastest uudistulijatest: Krista ja lonel Lehari, Lilia Mosolainen, Kersti Pukk, Juss Piho, Tina Reinsalu, Eigo Jelle, Simson Seakülast, Annely Köster, Vano Allsalu, Jüri Mildeberg, Andres Rõuk, Marko Mäetamm, Navitrolla, Peeter Allik, Ilmar Kruusamäe, Reiu Tüür, Albert Gulk, Priit Pangsepp jpt. Kui keegi sellest loetelust välja jäi, süüdistagu siinkirjutaja mälu.
Teisipäeval, 26. märtsil 2002 kandsin Õpetajate majast välja meie galerii tunnusplagu. Ühe lõpp on millegi uue algus.